Ścięgno Achillesa

Największym ścięgnem, które znajduje się w naszym ciele jest ścięgno Achillesa. Nie oznacza to jednak, że nie jest ono narażone na uszkodzenia i kontuzje. Wręcz przeciwnie – ta część naszego ciała bardzo często pada ofiarą różnorakich kontuzji, które są bardzo bolesne.

Anatomia

Łydkę każdego człowieka tworzą dwa duże mięśnie: brzuchaty oraz płaszczkowaty. To właśnie one z tyłu łydki – już na jej dole – tworzą ścięgno Achillesa, które ze stopą połączone jest w miejscu, w którym znajduje się guz piętowy. To właśnie dzięki takiej budowie anatomicznej jesteśmy w stanie stanąć na palcach czy zginać stopę.

Kogo najczęściej dotyka uraz?

Ścięgno Achillesa jest jednym z najczęściej spotykanych urazów u panów, którzy dobiegają do czterdziestki. Bardzo często zależy im na tym, aby szybko poprawić swoją kondycję oraz sprawność fizyczną. W efekcie podejmują się nieraz bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych, których na ogół nie są poprzedzone żadną rozgrzewką. Wraz z wiekiem struktura mięśniowo – ścięgnista nie jest już tak skuteczna, jak kiedyś. Jest gorzej ukrwiona, do tego bardzo łatwo ulega zniszczeniu. Jeżeli ścięgno Achillesa zostanie tylko nadwyrężone lub zerwanie ma charakter cząstkowy, to rozwiązaniem jest zrezygnowanie z ruchu na okres około trzech tygodni. Konieczne jest jednak założenie gipsu. Kiedy zostaje zdjęty. Niezbędna jest rehabilitacja, która trwać powinna minimum sześć tygodni. W przypadku całkowitego zerwania ścięgna, konieczny jest zabieg operacyjny, po którym rehabilitacja trwa jeszcze dłużej.

Objawy

Uszkodzenie ścięgna Achillesa może pojawić się na przykład na skutek długotrwałego powtarzania jednego ruchu bądź zbyt intensywnego i gwałtownego wysiłku fizycznego. Kiedy ścięgno Achillesa zostaje jedynie naderwane, pojawia się silna opuchlizna łydki. Przybiera ona także czerwony kolor. Jeżeli dojdzie do wylewu krwi do tkanek, to na łydce pojawi się także siniak. Niewielkie uszkodzenia – jeżeli nie będą leczone – mogą skutkować powstaniem stanu zapalnego o charakterze przewlekłym.

Niezależnie od tego, jak rozległy jest uraz, uszkodzenie ścięgna Achillesa zawsze wiąże się z bardzo silnym bólem. W początkowym okresie ból dokucza tylko wtedy, kiedy poruszamy stopą. Jeżeli nie trafimy do lekarza i nie rozpoczniemy odpowiedniego leczenia, będzie towarzyszył nam non stop. Ból jest wyjątkowo silny, bardzo trudny do zniesienia. Kiedy pojawi się stan zapalny, można usłyszeć wyraźne trzeszczenie w momencie, kiedy poruszamy nogą. Jest to efektem płynu, który zgromadził się w pochewce. Otacza ona mięsień i samo ścięgno Achillesa. Kiedy nie zostanie szybko wdrożone odpowiednie leczenia, może dojść do powstania zrostów we wnętrzu pochewki. W takim wypadku konieczne będzie założenie gipsu, po jego zdjęciu stabilizatora oraz rozległa fizjoterapia.

Jeżeli uszkodzenie ścięgna Achillesa jest niewielkie, z bólem można uporać się, sięgając po maści dla sportowców oraz robiąc zimne okłady. Trzeba jednak pamiętać, że ścięgno Achillesa to delikatna struktura, której uszkodzenie może wywołać poważne konsekwencje. Zawsze należy więc skonsultować się z lekarzem.