Bieganie a odchudzanie

Jednym z najprostszych sposobów na pozbycie się nadmiaru kilogramów jest bieganie. Sposób ten jest jednocześnie tani, nie wymaga specjalistycznego sprzętu, nie trzeba też katować organizmu drakońskimi dietami.

Osoby, które chcą pozbyć się nadmiaru kilogramów zastanawiają się, jaki sposób odchudzania się jest najbardziej skuteczny. Od dawna wiadomo, że istnieje prosta zależność pomiędzy aktywnością fizyczną a odchudzaniem się. Bieganie a odchudzanie to pozornie dwie sprzeczne czynności, jednak wiadomo, że poprzez bieganie można łatwo i szybko schudnąć. Skąd ta zależność? Otóż bieganie a odchudzanie łączy przede wszystkim jedno: biegając zmuszamy do pracy bardzo dużą grupę swoich mięśni. Im więcej mięśni pracuje, tym zapotrzebowanie na energię jest większe. W czasie biegu przeważająca ilość energii potrzebnej do pracy mięśni pochodzi ze zgromadzonych przez organizm zapasów tłuszczu. W czasie biegu spalamy więc tkankę tłuszczową. Na tym właśnie polega związek, który łączy bieganie a odchudzanie.

Pozbycie się nadmiaru kilogramów poprzez bieganie nie jest procesem szybkim. Zanim zauważymy skutki łączenia bieganie a odchudzanie musi minąć trochę czasu. Aby szybciej osiągnąć efekt łączący bieganie a odchudzanie powinniśmy biegać ponad trzydzieści minut. Taki czas jest organizmowi potrzebny do rozpoczęcia spalania zgromadzonych zapasów tłuszczu. Bieganie a odchudzanie będzie najbardziej efektywne, jeśli dziennie będziemy biegać przez godzinę.

Biegać możemy zarówno rano, jak i wieczorem. Jaką porę do biegania wybierzemy zależy tylko od nas. Chociaż lepsze skutki przynosi bieganie rankiem. Kiedy biegamy rano, nasz układ metaboliczny pracuje na pełnych obrotach, szybciej więc spalamy zapasy tkanki tłuszczowej. Biegając wieczorem, na efekty będziemy musieli poczekać znacznie dłużej. Wieczorem układ metaboliczny pracuje już zdecydowanie wolniej, tym samym proces spalania nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej przebiega zdecydowanie wolniej niż rankiem.

Osoby, które bieganie traktują jako sposób odchudzania się bardzo często rezygnują z jedzenia śniadania. Robią to z jednego powodu: wydaje im się, że w ten sposób schudną szybciej. Jest to rozumowanie błędne. Należy zjeść śniadanie złożone głównie z węglowodanów. Kiedy będziemy biegać bez śniadania bardzo szybko stracimy siły., narazimy się nawet na omdlenie. Poza tym, jeśli chcemy schudnąć biegając, to organizm musi dostać zastrzyk energii potrzebnej do spalenia tkanki tłuszczowej. Stąd konieczność zjedzenia śniadania złożonego z produktów bogatych w węglowodany. Wbrew pozorom węglowodany pomagają schudnąć. Posiłek trzeba zjeść nie tylko przed biegiem, ale także po jego ukończeniu. W tym posiłku powinna być niewielka ilość węglowodanów, za to spora ilość białka i trochę tłuszczy. Aby schudnąć należy biegać co najmniej trzy dni w tygodniu. Zamiast tradycyjnego biegania coraz więcej osób wybiera jego nową formę, którą jest slow jogging. Mimo że slow jogging ma bardzo wolne tempo, to pozwala spalić całkiem sporo kalorii.