Wszyscy zapewne słyszeli o zaburzeniach odżywiania takich, jak bulimia i anoreksja. Ostatnio dołączyła do nich także ortoreksja.
Ortoreksja to zaburzenie odżywiania polegające na obsesyjnym odżywianiu się jedynie zdrową żywnością. Po raz pierwszy terminu ortoreksja użył amerykański lekarz Steven Bratman w napisanej przez siebie książce zatytułowanej „W szponach zdrowej żywności”. S.Bratman opisał to zaburzenie na podstawie własnych doświadczeń, gdyż był osobą dotkniętą tym zaburzeniem. W przypadku ortoreksji osoby na nią cierpiące nie tylko powstrzymują się od spożywania pewnych produktów pokarmowych, ale także unikają smażenia i gotowania potraw. Zdaniem tych osób taki sposób przygotowywania posiłków jest szkodliwy dla zdrowia.
Ortoreksja zagraża przede wszystkim osobom, które za wszelką cenę starają się być perfekcyjne we wszystkim, co robią. Osoby zapatrzone w siebie łatwo ulegną ortoreksji. Ich zdaniem przestrzeganie rygorystycznych przepisów żywieniowych nie tylko ustrzeże je przed groźnymi chorobami, ale także pomoże w rozwiązaniu ich życiowych problemów.
Ortoreksja zaczyna się w sposób, który nikogo nie niepokoi, osoba dotknięta ortoreksją po prostu pewnego dnia zaczyna rezygnować z jedzenie pewnych produktów, które jej zdaniem są niezdrowe. Początkowo osoby te eliminują z diety niewielką grupę produktów, nic złego się więc nie dzieje. Jednak z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień lista produktów zakazanych staje się coraz dłuższa. W końcu pojawia się ortoreksja.
U części osób dotkniętych obsesją na punkcie zdrowego odżywiania się ortoreksja może rozpocząć się od diety wegetariańskiej i wegańskiej. Dieta wegetariańska wyklucza jedzenie mięsa., w diecie wegańskiej nie je się nie tylko mięsa, ale także produktów mlecznych. Oczywiście, nie wszyscy wegetarianie i weganie skończą, jako osoby dotknięte ortoreksją. Ale w taki sposób choroba ta może się rozpocząć. Z diety najpierw zniknie mięso i jego przetwory, później nabiał, na końcu lista produktów, których osoba dotknięta ortoreksją będzie unikać stanie się nie skończenie długa. Osobom dotkniętym ortoreksja coraz więcej czasu będzie zajmowało komponowanie posiłków złożonych wyłącznie z produktów ich zdaniem zdrowych i poszukiwanie produktów pochodzących wyłącznie z gospodarstw ekologicznych. Do tego ortorektycy wiele czasu poświęcają intensywnym ćwiczeniom fizycznym.
Ortoreksja jest chorobą bardzo niebezpieczną, podobnie zresztą, jak bulimia i anoreksja. Wykluczanie z diety coraz większej liczby produktów powoduje w organizmie niedobory witamin, minerałów i innych niezbędnych składników odżywczych. W końcowym efekcie pojawia się skrajne niedożywienie. Przyczyn tego zaburzenia upatruje się w psychice osób nim dotkniętych. Jedną z form leczenia ortoreksji jest terapia psychologiczna. Leczenie ortoreksji jest bardzo długie. W leczeniu osób dotkniętych ortoreksją bierze udział nie tylko psycholog, ale także dietetyk, często wspomaga ich także psychiatra. Leczenie w wielu przypadkach jest skuteczne.