Odżywki dla biegaczy

Wielu biegaczy jest zwolennikami wspomagania się suplementami diety zawierającymi witaminy, białka i składniki mineralne. Suplementy te wspierają układ odpornościowy organizmu, regenerują mięśnie i stawy. Wielu biegaczy wprost nie wyobraża sobie biegania bez tych suplementów. Czy suplementy diety są im naprawdę potrzebne?

Odżywki dla biegaczy w swoim składzie najczęściej zawierają białka, kompleks witamin i składników mineralnych. Odżywki dla biegaczy mają za zadanie wspomóc ich w osiąganiu lepszych wyników, dbać o ich zdrowie, wspomóc regenerację organizmu po zakończonym wysiłki. Na rynku dostępne są różnego rodzaju odżywki dla biegaczy. Są wśród nich produkty zawierające wyłącznie białko, są także odżywki dla biegaczy , których głównym składnikiem są węglowodany. Odżywki dla biegaczy to także wielowitaminowe preparaty dodatkowo wzbogacone minerałami. Ostatnią grupą są odżywki przeznaczone do stosowania po treningu.

Wiele osób zastanawia się czy jest sens sięgania po preparaty zawierające witaminy i minerały. Każdy z nas, a szczególnie osoby, które regularnie biegają powinny znać zasady zdrowego żywienia. Podstawową zasadą, który obowiązuje przy przestrzeganiu zasad zdrowego żywienia jest urozmaicona dieta, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Taka urozmaicona dieta dostarczyć powinna także witamin i minerałów. Biegacze, którzy stosują się tą zasadą nie muszą więc przyjmować witamin i minerałów w postaci suplementów diety. Jeśli ich dieta jest urozmaicona, to organizm otrzymuje niezbędną ilość witamin i minerałów.

Największą grupę odżywek dla biegaczy stanowią suplementy, których głównym składnikiem jest białko. Ale z tymi odżywkami sprawa wygląda podobnie, jak w przypadku preparatów zawierających witaminy i minerały. Stosując dietę bogatą w produkty białkowe, szczególnie w produkty pochodzenia zwierzęcego, które zawierają białko wysokiej jakości, nie ma potrzeby sięgania po preparaty białkowe.

Osoby, które racjonalnie się odżywiają, nawet jeśli biegają dużo, naprawdę nie muszą sięgać po suplementy diety, czy jak wolą inni, po odżywki dla biegaczy. Nieco inaczej wygląda sytuacja z preparatami, które przyspieszają regenerację organizmu. Preparaty te są rzeczywiście skuteczne i warto po nie sięgać. Stosowanie odżywek dla biegacza odradza się zwłaszcza osobom, które biegają tylko i wyłącznie dla przyjemności lub po to, aby zrzucić kilka kilogramów. Osoby te mogą co najwyżej sięgnąć po napoje izotoniczne i to tylko wtedy, kiedy są bardzo mocno zmęczone. Stosowanie racjonalnej diety zawierającej węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy i składniki mineralne powinno być podstawowym przykazaniem dla każdego biegacza. Taka dieta dostarcza wszelkich niezbędnych składników odżywczych i nie ma potrzeby sięgania po dodatkowe suplementy diety. Jeżeli jednak już sięgamy po odżywki to róbmy to mądrze. Niech będą one jedynie uzupełnieniem właściwego sposobu odżywiania się, a nie preparatem, który ma zastąpić racjonalny sposób odżywiania się. Prawidłowego sposobu odżywiania się nie da się zastąpić.