Skręcenie stawu skokowego

Wśród wielu rozmaitych urazów, które mogą przytrafić się każdemu z nas, znajduje się skręcenie stawu skokowego. Uraz jest niezwykle popularny – zdarza się w zasadzie osobom w każdym wieku. Zawsze wymaga podjęcia odpowiednich oddziaływań. W przeciwnym razie może pozostawić po sobie bardzo poważne konsekwencje, które mogą być odczuwane przez całe późniejsze życie.

Skręcenie stawu skokowego – na czym to polega?

Skręcenie stawu skokowego to uraz, którego istotą jest przekroczenie zakresu ruchu, który ma charakter fizjologiczny. W efekcie uszkodzona zostaje torebka stawowa oraz więzadła. W zdecydowanej większości przypadków uraz powstaje w momencie, kiedy stopa wywija się na zewnętrzną krawędź.

Skręcenie stawu skokowego – interwencja

Skręcenie stawu skokowego to uraz, który nie zawsze wymaga pomocy lekarza ortopedy. W wielu wypadkach jest bowiem tak niewielki, że jesteśmy w stanie uporać się z nim samodzielnie. Tak właśnie dzieje się wtedy, kiedy skręcenie stawu skokowego zaliczane jest do pierwszego stopnia. Wystarczy przykładać do stawu zimne okłady,zrezygnować na pewien czas z chodzenia, usztywnić staw, aby wszystko stosunkowo szybko wróciło do normy. W przypadku skręcenia stawu skokowego drugiego stopnia wizyta u lekarza ortopedy jest już jednak konieczna. Leczenie polega na stosowaniu maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Konieczne jest także noszenie stabilizatora, który musi mieć boczne usztywnienie. Jeżeli ból jest tak silny, że poruszanie się jest w zasadzie w ogóle niemożliwe, konieczne może okazać się podawanie zastrzyków z heparyną. Mają one zmniejszyć ryzyko powstania zakrzepów, które stanowią zagrożenie dla życia. Skręcenie stawu skokowego trzeciego stopnia to już konieczność założenia gipsu. Opatrunek gipsowy nosi się przez minimum dwa tygodnie. Po jego zdjęciu konieczne jest stosowanie stabilizatora, którego nie zdejmuje się nawet na noc. Niektórzy lekarze rezygnują z zakładania gipsu i od razu stawiają na stabilizator. Trzeba jednak pamiętać, że uznani i cenieni ortopedzi podkreślają, że gips jest na początku leczenia najlepszym wyborem. Sprawia, że dolegliwości bólowe mijają naprawdę szybko. Do tego doskonale usztywniają nogę i zapobiegają pogłębianiu się urazu.

Konsekwencje urazu

Skręcenie stawu skokowego może pozostawić po sobie trwały ślad. Nawet wtedy, kiedy proces leczenia przebiegał prawidłowo, może pojawić się przewlekła niestabilność stawu skokowego. Po wyleczeniu torebka stawowa i więzadła nie wracają do normy. Są za luźne, w efekcie czego nie mogą podtrzymywać stawu we właściwy sposób. Sprawia to, że pojawia się dużo większe ryzyko ponownego skręcenia stawu skokowego. Szczególnie narażone są na nie na przykład kobiety noszące buty na wysokim obcasie oraz te osoby ,które chodzą po nierównym podłożu. Kolejne skręcenie stawu skokowego nie jest już tak bardzo bolesne. Trzeba jednak pamiętać, że każdy uraz tego typu pozostawia po sobie ślad. W efekcie o wiele szybciej mogą pojawiać się zmiany zwyrodnieniowe, które utrudnią poruszanie się.