Bóle łydek

Każdy z nas boryka się czasem z bólami o różnym pochodzeniu. Nieraz mówią one, że w naszym ciele dzieje się coś niedobrego. Na ogół nie są jednak niczym poważnym. Bóle łydek to przypadłość, która może mieć naprawdę różne podłoże. Lekarzy przestrzegają, aby ich pod żadnym pozorem nie lekceważyć.

Łydki

Łydki to część naszych nóg, która znajduje się między kolanem a stawem skokowym. Umiejscowiona jest w tylnej części. Łydka tworzona jest przez dwa duże mięśnie – mięśnie trójgłowe łydki.

Bóle łydek na skutek intensywnego wysiłku fizycznego

Każdemu z nas zdarzyło się pewnie nieraz odczuwać ból spowodowany zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Popularne zakwasy mogą obejmować różne części naszego ciała. Bóle łydek spowodowane właśnie zbyt intensywnym treningiem to częsta przypadłość, która w żaden sposób nam nie zagraża. Może jednak poważnie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Aby ból szybciej minął i nie był tak dotkliwy, warto po wysiłku fizycznym wziąć chłodny prysznic lub chłodną kąpiel. Pomagają także masaże. Jeżeli ból jest wyjątkowo silny, można sięgnąć po maści znieczulające dla sportowców, które doskonale radzą sobie z tego rodzaju dolegliwościami. Trzeba tylko pamiętać, aby przestrzegać zalecanego na opakowaniu dawkowania. Zakwasy nie pojawią się, jeżeli po treningu będziemy pamiętać o rozciąganiu, a przed jego rozpoczęciem o rozgrzewce. Są to obowiązkowe elementy treningu, o których nigdy nie należy zapominać. Nie tylko chronią nas przed zakwasami, ale również zmniejszają ryzyko powstania poważnych kontuzji.

Bóle łydek związane z zatorem

Bóle łydek nie zawsze spowodowane są jedynie nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Może być tak, że jest to objaw zatoru, który jest stanem stanowiącym bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia. W przypadku bólu związanego z zatorem umiejscowiony jest on tylko w jednej łydce – bóle obu łydek w tym samym czasie zdarzają się bardzo rzadko. Ból jest naprawdę silny, umiejscowiony w ściśle określonym miejscu. Do tego łydka może być obrzęknięta, czasem rozgrzana. Jeżeli zaobserwujemy u siebie takie objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Lekarzowi trzeba powiedzieć bardzo szczegółowo o objawach. Trzeba pamiętać, że jeżeli interwencja nie zostanie podjęta wystarczająco szybko, skrzep się przemieści. W przypadku jego dotarcia do płuc możemy być niemalże pewni zgonu.

Na zator narażone są szczególnie osoby, które cierpią na nadwagę, zażywają tabletki antykoncepcyjne oraz mają za sobą długą podróż, która wiązała się z długotrwałym unieruchomieniem.

Bóle łydek to w zdecydowanej większości przypadku przypadłości nie świadczące o niczym groźnym dla naszego organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko, że mogą być związane z zatorem. To właśnie z tego powodu przypadłości tej nie należy lekceważyć. Zwłaszcza, jeśli wiemy, że nie ćwiczyliśmy ani nie wykonywaliśmy żadnej ciężkiej pracy fizycznej. Nigdy nie należy rezygnować z wizyty u lekarza w takim przypadku. Być może okaże się, że uratowała nam ona życie.