Jakie buty do biegania wybrać?

Nie wystarczy biegać jakkolwiek, by móc mówić o bieganiu efektywnym. O ile można poradzić sobie bez całego kosztownego sprzętu, o tyle dobre buty do biegania mają ogromne znaczenie. Tylko prawidłowe buty zapewnią biegaczowi odpowiedni komfort. Nie można podjąć gorszej decyzji niż rozpoczęcie biegania w starych, rozczłapanych butach.
Jeszcze kilka lat temu nie przywiązywano do wyboru butów tak ogromnej wagi. Krótkie poradniki postulowały, by sprawdzić, w jaki sposób ścierają się podeszwy pod śródstopiem i na tej podstawie należało dobrać odpowiednie buty. Tej metody już się nie stosuje, głównie ze względu na zmiany, jakie nastąpiły na samym rynku.
Podstawą trafnego wyboru jest właściwy rozmiar obuwia. Dobierając go, należy pamiętać, że w trakcie biegania stopa przesywa się do przodu o kilka milimetrów, czasem nawet o centymetr. Mierząc obuwie, trzeba upewnić się, że duży palec nie dotyka w żaden sposób krawędzi buta. Jeśli tam się dzieje, możemy być pewni, że nie są to właściwe buty. W takich prędzej czy później nabawimy się odcisków. W praktyce odpowiednio dobrane buty do biegania są o jeden rozmiar większe niż buty, w których chodzi się na co dzień.
Buty należy mierzyć na wypoczętą nogę. Często można spotkać się w internecie z poradami, by do sklepu przychodzić raczej wieczorem, gdy noga jest opuchnięta po całodziennym wysiłku. Opuchnięcie nie sprawi jednak, że stopa stanie się drastycznie większa – różnica, jeśli będzie, to raczej nieznaczna. Ważne jest natomiast samopoczucie oraz odczuwanie bodźców, te zaś będziemy w stanie odebrać właściwie tylko wtedy, kiedy będziemy wypoczęci. Lepiej nie kupować również pierwszych butów biegowych przez internet. Bez mierzenia się nie obejdzie.
Wybór odpowiedniego buta jest niełatwym zadaniem, zwłaszcza dla osoby początkującej. Nie dość, że nie bardzo wiadomo, czego szukać, na dodatek pojęcia używane przez fachowców, takie jak pronator czy supinator niewiele mówią. Istotne będzie  znalezienie odpowiedniego sklepu biegowego z wykwalifikowaną obsługą. Nie powinno być to straszny wyzwaniem, gdyż w Polsce jest coraz więcej dobrych sklepów biegowych, posiadających szeroki asortyment różnego rodzaju obuwia sportowego. W takich miejscach zwraca się uwagę na wiedzę pracowników.
Zwykle wyboru dokonać będziemy musieli pomiędzy butami amortyzowany oraz pozbawionymi takiej amortyzacji. Nie ma tutaj jednego słusznego rozwiązania. Najlepiej po prostu założyć oba buty i potruchtać w nich nieco po sklepie, sprawdzając, który z nich jest po prostu wygodniejszy. Następnie określić należy elastyczność, czyli zweryfikować, czy but łatwo poddaje się zginaniu. Podobnie jak w przypadku innych parametrów, poziomy elastyczności są różne, nawet wśród butów jednej marki. Tutaj także należy podjąć decyzję indywidualnie.
Przy zakupie butów nie można się spieszyć oraz ulegać namowom innych. Jeśli podczas mierzenia nasza stopa odczuwa jakikolwiek dyskomfort, po kilku kilometrach biegu nie bęzie to już dyskomfort, lecz poważny problem. Dobrze dobrany but musi być wygodny. Reszta ma znaczenie drugorzędne.