Polskie maratony

  1. Bieganie stało się modne

Biegaczy można spotkać w parkach, lasach i na osiedlowych alejkach. Ludzie biegają dosłownie wszędzie i w każdym kraju. Większość biega wieczorami, ale niektórzy uprawiają tez poranny jogging. Moda na bieganie trwa, a statystyki nie kłamią, już nawet 4 miliony Polaków regularnie nakłada buty do biegania i wyrusza w trasę. Powody, dla których zaczynamy uprawiać ten sport są naprawdę różne. Dla jednych jest to sposób na spędzanie wolnego czasu, inni odkopują swoje pasje sprzed lat, ale zdecydowana większość robi to po prostu dla zdrowia. Większość biegaczy nie pokonuje wielkich dystansów, standardem jest 5 lub 10 kilometrów, ale pokonanie ponad 40 jest marzeniem nie jednego biegacza, nic więc dziwnego, że polskie maratony cieszą się tak dużą popularnością.

W każdym mieście organizowane są różne zawody związane z bieganiem, ale to polskie maratony przyciągają tłumy, chociaż warto zauważyć, że w półmaratonach udział bierze dużo więcej osób, gdyż dystans nie jest tak wymagający.

W tym roku odbyły się już maratony w Warszawie, czy w Poznaniu, przed nami jeszcze Maraton Beskidy 7 listopada, 11 listopada w Chorzowie, 14 listopada w Biedrusku koło Poznania, 15 listopada w Radomiu, 28 listopada Lublińcu i na tym skończymy sezon maratoński i biegowy, który wróci do nas wczesną wiosną. W kalendarium nie ma już znaczących imprez, jeśli chodzi o polskie maratony, w rzeczywistości to te mające miejsce w dużych miastach mogą w jakikolwiek sposób rywalizować z największymi maratonami na świecie.

Poznań to miasto, gdzie historia maratonów i półmaratonów jest dość długa. Jeśli, więc poruszany jest temat polskie maratony należy zwrócić uwagę właśnie na biegi organizowane w stolicy Wielkopolski, bo wbrew ogólnym założeniom to właśnie Maraton Poznański do 2012 roku był największa tego typu imprezą w Polsce i w tej części Europy, do tej pory plasuje się na naprawdę wysokiej pozycji w rankingu, a przecież każde większe miasto na świecie organizuje podobne biegi.

Polskie maratony to również Warszawski maraton, czyli impreza odbywająca się w naszej stolicy. Z roku na rok przyciąga coraz większa liczbę fanów biegania. Jest to typowa impreza masowa, a podobnie zresztą jak wszystkie inne polskie maratony. Przygotowanie takiego przedsięwzięcia wymaga zaangażowania ogromnej liczby ludzi. Nie są się tego przyszykować w jeden dzień. Już same zapisy na polskie maratony otwierane są na kilka miesięcy przed danym wydarzeniem. W przygotowaniach bierze udział wielu wolontariuszy, policjantów, służb porządkowych i ratowniczych. Chodzi nie tylko o zabezpieczenie trasy, ale i przygotowanie punktów z woda, czy energią w postaci bananów. Ważne jest też zapewnienie opieki zdrowotnej biegaczom, gdyż zarówno zagraniczne, jak i polskie maratony obfitują w wiele wypadów, zasłabnięć, a zdarzały się nawet zgony. W jednym z biegów maratońskich w Poznaniu na trasie zmarł 37 letni mężczyzna. Dostał zawału i niestety nie udało się go uratować. Informacja ta podawana była przez wszystkie media i bardzo nagłośniana, aby wszyscy biorący udział w maratonach dokładnie przebadali swoje zdrowie przed startem.