Półmaraton

Półmaraton – pierwsze próby przed maratonem

Moda na bieganie nie słabnie, a w zasadzie trwa w najlepsze na całym świecie. Jedni biegają dla zdrowia, inni po prostu chcą się jakoś ruszać, ale nie brakuje też osób, które wyznaczają sobie większe cele. Przebiec maraton, a przynajmniej półmaraton, to marzenie wielu początkujących biegaczy i tak naprawdę coś zupełnie normalnego, dla wprawionych w bojach.

Półmaraton to bieg uliczny na dystansie 21.0975 km. Jest to połowa odległości maratonu. Statystyki nie kłamią, półmaratony są coraz bardziej popularne i liczba chętnych do wzięcia udziału w takich imprezach znacząco rośnie. Powodem, dla którego półmaraton cieszy się tak ogromną popularnością jest to, że jest to znacznie łatwiejsze wyzwanie niż maraton. Biegacz nie musi poświęcać tyle samo czasu na przygotowanie do tego biegu. Dane z 2008 roku, że półmaraton to najszybciej rozwijający się rodzaj wyścigu na świecie. Bieg półmaratoński może odbywać się na dystanse 21 lub 21,1 km. Wiele zależy od interpretacji organizatora samego wyścigu. Trasa samego maratonu nie jest równa, przez co półmaraton też odbywa się na różnych dystansach.

Półmaraton, jak każdy inny bieg ma też swoje rekordy, które są ratyfikowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych. Oficjalny rekord świata w biegu półmaratońskim to dla mężczyzn 58:23 i został ustawiony przez Zersenay Tadese z Erytrei w dniu 21 marca 2010 roku w Lizbonie w Portugalii w czasie tutejszego półmaraton. Natomiast w grupie kobiet jest to 01:05:09 i został ustanowiony przez Florence Kiplagat z Kenii 15 lutego 2015 roku w Barcelonie.

W Polsce, co roku odbywa się wiele podobnych biegów. Półmaraton Poznań, Półmaraton Warszaw, a czy Kraków. Chociaż wydawałoby się, że takie imprezy sportowe organizowane są zbyt często, w rzeczywistości cieszą się ogromną popularnością wśród wszystkich biegaczy. Półmaraton to mniejszy wysiłek fizyczny, niż maraton, a więc zainteresowanie jest większe, bo jak wiemy dystans maratoński to ogromne wyzwanie, do którego należy przygotowywać się dużo dłużej.

Półmaraton to nie tylko spore, sportowe wydarzenie w danym mieście, ale również świetna okazja do propagowania zdrowego stylu życia. W czasie takich biegów nie brakuje też akcji charytatywnych. Niektórzy biegną, aby pomóc w zbieraniu pieniędzy na chorego dziecka, inni chcą zwrócić uwagę na pewne problemy społeczne.

Często w biegach półmaratońskich spotyka się rodziców z dziećmi. Starsze biegną tuż obok opiekuna, najmłodsze w wózkach. Patrząc na zdjęcia, ale również obserwując reakcję widzów na mecie biegu półmaratońskiego, można łatwo zauważyć, że biegacze z dziećmi naprawdę cieszą się dużym powodzeniem wśród kibiców. Warto tez zauważyć, że w każdym mieście jest to ogromne wydarzenie sportowe przyciągające masę kibiców. Bieg jest tez okazją do reklamy marki, z czego popularne firmy zawsze korzystają. W niektórych miastach dystans pokonują nie tylko sami biegacze, ale również rolkarze, a także bardzo często osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich.