Ultramaraton – wyzwanie dla najlepszych

Ultramaraton to maraton dla ludzi, którzy lubią naprawdę olbrzymie wyzwania. Dla wielu przebiegnięcie 10 kilometrów graniczy z cudem, inni maraton odbierają, jako bieg, który jest ogromnym osiągnięciem, ale bieganie ponad 42,195 km to niesamowite osiągnięcie. Trzeba jednak zauważyć, że jest wiele osób, które w rzeczywistości biorą udział w podobnych wydarzeniach.

Na świecie nie brakuje podobnych rozgrywek. Co roku odbywa się ultramaratonów Europie i innych miejscach na ziemi, gdzie dystans wynosi 100 km. Co roku rozgrywane są oficjalne mistrzostwa świata i Europy w następujących dystansach: 100 km, czyli bieg 24 h, 50 km, 100 mil oraz 6h, 12h, 48h. Ultramaraton to ogromne wyzwanie dla sportowca, ale nie brakuje osób, które chcą wziął udział w takim wydarzeniu.

W Polsce bieganie stało się ostatnio bardzo popularne, a więc i Polacy biorą udział w takich wydarzeniach Ultramaraton. Najlepsi uczestnicy ultramaratownów z Polski to: August Jakubik, Przemysław Jamont, Piotr Kuryło, Ryszard Płochocki, Andrzej Magier, Piotr Sękowski, Jan Szumiec, Jerzy Wróblewicz. Jednakże prym nieprzerwanie wiedzie ultramaratończyk Jarosław Janicki. Chociaż w maratonach zwykle zwyciężają lub są w czołówce biegacze z krajów Afrykańskich, warto zauważyć, że najbardziej znani na świecie ultramaratończycy to Janis Kuros z Grecji i Scott Jurek z USA.

Ultramaraton to duże wyzwanie dla organizm, ale na całym świecie nie brakuje tego typu imprez. Wyróżnia się 4 główne rodzaje ultramaratonów: uliczne, górskie, ekstremalne i wielodniowe. Przykładem ulicznego jest Ultramaraton Spartathlon, górskiego Hardrock Hundred. Ekstremalny – Ultra-Trail du Mont-Blanc. Najtrudniejszym wyzwaniem są te wielodniowe, jak Lake Balaton Supermarathon i Self-Transcendence 3100 Mile Race

Biega świat, ale też biega Polska. W naszym kraju również odbywa się Ultramaraton o nazwie: Supermaraton Kalisia. Dokładniej są to mistrzostwa Polski mężczyzn i kobiet na dystansie 100 km. Dużą popularnością cieszą się też ultramaratony górskie, jak na przykład Sudecka Setka w Sudetach, Bieg Rzeźnika w Bieszczadach, jak również najdłuższy w Polsce Bieg 7 Szczytów w Sudetach.

Mówiąc o ulatramaratonach należy poruszyć kwestię możliwości, osiągów, samego ciała. Bieg na 42 km jest już bardzo wycieńczający, a jeśli ma to być dystans ponad 2 razy dłuższy, organizm naprawdę musi być silny. Wielu specjalistów podkreśla, że bieganie w maratonach jest zbyt obciążę dla organizmu, zwłaszcza kobiet, które w przyszłości mogą mieć poważne problemy ze zdrowiem. Mężczyźni mają inna budowę ciała, przez co łatwiej się przystosowują. Wielu biegaczy stawia sobie za cel przebiegnięcie we wszystkich maratonach na świecie, a przynajmniej w tych najsławniejszych, a to wymaga ogromnej siły i energii, jak również czasu, bo bieganie w zbyt dużej ilości ultramaratonów to narażanie swojego zdrowia. Profesjonaliści nie poddają się, zwłaszcza, że niektóre ultramaratony wiążą się z ogromnymi wygranymi, ale również z satysfakcją, bo przebiegnięcie takiego dystansu to ogromne wyzwanie dla organizmu.