Maraton Warszawski Biega Poznań, Gdańsk, Warszawa

Bieganie stało się jedną z popularniejszych form aktywności fizycznej ludzi na całym świecie. Również w Polsce biegi są z roku na rok coraz bardziej popularne. Największe polskie miasta corocznie organizują różnego rodzaju imprezy związane z biegami. Maratony, półmaratony, czy biegi rodzinne. Wybór jest ogromny, a zainteresowanie z roku na rok coraz większe.

Maraton Warszawski odbywają się w stolicy Polski z reguły w ostatnią niedzielę września. Pierwsza edycja miała miejsce 30 września 1979. Wtedy długość trasy wynosiła około 41,6 km. Bieg ukończyła rekordowa liczba osób, a dokładnie 1861. W tamtych czasach był to drugi najlepszy wynik.

Historia biegania jest naprawdę długa, dlatego też w całym kraju organizowane są podobne imprezy. W rzeczywistości nie ma drugiego takiego, indywidualnego sportu, który gromadziłby tyle osób, nie tylko profesjonalistów, ale i amatorów biegania. Chociaż pierwszy bieg na Igrzyskach Olimpijskich odbył się w 776, a dyscyplina sportu nie została zapominana.

Sam maraton ma nieco krótszą historię, a przynajmniej tą Olimpijską. Sam bieg znany jest nam z historii Grecji i dlatego też znalazł się na liście konkurencji Igrzysk Olimpijskich. Już a pierwszych Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku organizowane bieg na trasie liczącej blisko 40 km. Wtedy wygrał do Spirydos Louis, który przebiegł ten dystans czasie 2 godziny 55 minut 20 sekund.

W tym roku odbył się już 37 Maraton Warszawski. Jego głównym organizatorem jest PZU. Zainteresowanie tym wydarzeniem jest ogromne, do Warszawy przyjeżdżają nie tylko biegacze z całej Polski, ludzie, którzy chcą pokonać swoje słabości, ale również największe słaby lekkoatletyki. Co roku Maraton Warszawski gromadzi tłumy ludzi w różnym wieku. Niektórzy startują, co rocznie, nie biegną po zwycięstwo, tylko chcą stanąć na przeciw swoim słabością, pokazać, ze mają w sobie siłę.

Nagrody oferowane przez sponsorów są dość atrakcyjne, dlatego Maraton Warszawski, podobnie, jak inne imprezy tego typu, które odbywają się w Polsce i innych miastach europejskich. Zwykle do wygrania jest najnowszy samochód i wysokie nagrody pieniężne. Po za tym, zwycięzcy zwykle zrzeszeni są w różnego rodzaju klubach i dodatków dostają za to nagrody. Trzeba jednak zauważyć, że Maraton Warszawski to nie tylko okazja, podczas której najszybsi biegacze ze świata, a przede wszystkim przedstawiciele krajów Afrykańskich, którzy zawsze biorą udział w Maratonach z pozycji uprzywilejowanych, podobnie jak polscy, profesjonalni biegacze, Maraton Warszawski to także święto wszystkich biegających Polaków. Odkąd bieganie zaczęło być coraz modniejsze, liczba startujących w maratonach wzrosła. Kiedyś co roku zostawały wolne miejsca, teraz zapisy na maratony w całej Polsce kończą się na kilkanaście tygodni przed startem. Ciekawe jest również to, że w maratonach biorą udział nie tylko młodzi biegacze, ale i osoby w podeszłym wieku, czy nawet całe rodziny razem z dziećmi w wózkach. Już od początku uczymy młodych ludzi, jak ważny jest ruch