Maraton Poznań

1. Dlaczego maratony są tak popularne?

Ostatnio bieganie stało się bardzo modne, dla wielu osób to sens życia. Szczególnie popularne są maratony. Przebiegnięcie ponad 40 kilometrów to ogromne wyzwanie dla organizmu i to właśnie pasjonuje wielu maratończyków. Niekończąca się moda na bieganie i niesłabnąca popularność biegów, sprawiła, ze każde większe miasto w Polsce ma swój maraton.

Maraton Poznań im. Macieja Frankiewicza to uliczny bieg maratoński, organizowany co roku w październiku w Poznaniu. Organizatorem tego wydarzenia są Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Maraton Poznań do 2011 r. włącznie był największym biegiem maratońskim w Polsce, a nawet w Europie Środkowej. Co więcej według rankingu Światowego Stowarzyszenia Biegów Ulicznych (ARRS) Maraton Poznań w 2011 roku znajdował się na 77. miejscu globalnej listy.

Pierwszy Maraton Poznań odbył się 8 października 2000 pod nazwą Hansaplast Maraton Poznań. Przez pierwsze trzy lata sponsorem Maraton Poznań była firma Nivea Polska, czyli Beiersdorf-Lechia. Dopiero w 2003 maraton ten stał się miejską imprezą sportową i zyskał nazwę Maraton Poznań. W chwili obecnej oficjalna nazwa tego wydarzenia to Poznań Maratom im. Macieja Frankiewicza. Nazwa ta została ustalona w 2010 roku. Maciej Frankiewicz to zmarły zastępca prezydenta miasta Poznania, który był pomysłodawcą tego wydarzenia. Co więcej, warto wiedzieć, że Maciej Frankiewicz co roku brał udział w Maraton Poznań, w sumie wziął udział w 9 edycjach, aż do momentu tragicznej śmierci w dniu 16 czerwca 2009.

Co roku Maraton Poznań ma nieco inna trasę przebiegu. W pierwszych edycjach odbywał się głównie w okolicach Jeziora Maltańskiego. Od 2012 trasa ma jedną pętlę i odbywa się w innych częściach miastach. W 2014 i 2015 start i meta usytuowane były na terenie MTP w Poznaniu.

W ramach Maraton Poznań organizowane były również różnego rodzaju inne wydarzenia sportowe, jak na przykład Mistrzostwa Polski Architektów, Mistrzostwa Polski Drużyny Szpiku, , Akademickie Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Lekarzy Bieg ewangelizacyjny osób duchownych, Mistrzostwa Polski w maratonie osób niewidomych i słabowidzących i tym podobne.

Warto też zauważyć, że do 2009 roku włącznie w Maraton Poznań udział brali również wózkarze i rolkarze, jednak ze względów bezpieczeństwa, jak również konieczność dostosowywania trasy do wózków i rolek, organizatorzy zdecydowali, że w maratonie, który i tak cieszy się ogromnym zainteresowaniem tylko wśród biegaczy.

Maraton Poznań to popularne wydarzenie, w którym biorą udział nie tylko biegacze z Polski, ale również obywatele innych krajów. Rekord, jaki padł w czasie wszystkich edycji wśród mężczyzn należał do obywatelka Kenii – Cosmasa Kyeva i wynosił 2:11:53 h. Maiło to miejsce podczas 11 edycji Maraton Poznań. Natomiast w 2015 roku padł rekord w grupie kobiet, który wyniósł 2:32:48 h i należał do Hepkirui Makori Irene z Kenii

Tegoroczny Maraton Poznań, który odbył się 11 października wygrał Polak – Emil Dobrowolski z czasem 2:13:50. Wśród kobiet najlepsza była Kenijka Hepkirui Makori Irene z czasem 02:32:48.