Opuchlizna kostki

Wśród dolegliwości, które mogą dotknąć nasze ciało, znajduje się opuchlizna kostki. W zdecydowanej większości wypadków nie świadczy ona o niczym groźnym. Może jednak zdarzyć się tak, że opuchlizna to sygnał, że w naszym ciele dzieje się coś naprawdę niedobrego. Dlatego tego rodzaju objawów nigdy nie należy lekceważyć. Kiedy może pojawić się opuchlizna kostki? Jakie są jej przyczyny? Jak radzić sobie z tym błahym problemem?

Opuchlizna kostki w czasie ciąży

Kobiety, które spodziewają się dziecka, bardzo często uskarżają się właśnie na puchnięcie kostek. Opuchlizna kostki obejmuje w ich przypadku obie nogi. Jest to efekt zatrzymania wody w organizmie, co w czasie ciąży ma bardzo często miejsce. Rozwiązaniem jest odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry. Problem jest wtedy dużo mniejszy. Pomaga także moczenie nóg w chłodnej wodzie oraz wykonywanie chłodnych okładów. Trzeba również pamiętać o tym, aby stawiać na odpowiednie obuwie. Kobiety w ciąży nie powinny chodzić w butach na wysokich obcasach. Najlepiej sprawdza się płaskie obuwie sportowe, które zapewnia pełen komfort.

Opuchlizna kostki na skutek urazu

Opuchlizna kostki może pojawić się również wtedy, kiedy doszło do poważnego urazu. Najczęściej tyczy się to skręcenia stawu skokowego. Pojawia się wtedy silny ból oraz duża opuchlizna, która błyskawicznie narasta. Aby złagodzić nieco te dolegliwości, zaleca się robienie chłodnych okładów. Świetnie działają te z octu, który kupić można w każdym sklepie spożywczym. Nieraz konieczne okazuje się być usztywnienie nogi. Czasami wystarcza jedynie stabilizator. W przypadku rozległego urazu lekarz może zlecić zastosowanie gipsu.

Opuchlizna kostki na skutek upału

W czasie letnich upałów bardzo wiele osób uskarża się na puchnięcie kostek. Jest to poważny problem, który może sugerować nieprawidłową pracę układu sercowo – naczyniowego. Dlatego tak ważne jest, aby osoby, które zaobserwowały u siebie tego rodzaju objawy, zgłosiły się do lekarza. Wykonanie odpowiednich badań pozwoli stwierdzić, czy rzeczywiście układ ten nie działa prawidłowo. Jak radzić sobie z tą dolegliwością doraźnie? Rozwiązaniem jest moczenie nóg w chłodnej wodzie, wypoczywanie z nogami uniesionymi do góry. Warto sięgać po żele chłodzące, które w swoim składzie zawierają wyciąg z kasztanowca. Pobudza on krążenie i zapobiega zastojom krwi i limfy. Dzięki temu nie trzeba borykać się z opuchlizną.

Opuchlizna kostki na skutek wielogodzinnego siedzenia

Opuchlizna kostki może pojawić się także wtedy, kiedy przez wiele godzin jesteśmy unieruchomieni. Jest to problem, który często dotyka osoby latające samolotem, jeżdżące pociągiem, autobusem lub samochodem na naprawdę długie dystanse. Opuchlizna pojawić się może nawet wtedy, kiedy na co dzień nie mamy żadnych problemów z układem krążenia. Trzeba pamiętać, że zawsze zwiększa ona ryzyko powstania zakrzepu. Dlatego tak ważne jest, aby przed długimi podróżami zażyć leki, których zadaniem jest rozrzedzenie krwi. Jeśli tylko jest to możliwe, w czasie podróży należy siadać z nogami uniesionymi do góry. Powinny one znajdować się powyżej naszego serca.