Wejście w trening fizyczny

Samo zrozumienie istoty diety i odpowiednie zbilansowanie własnego jadłospisu, to początek wielu przemian mentalnych, do jakich dochodzi w społecznościach rozwiniętych ostatnich lat. Polska jest przykładem kraju, który w ostatnim czasie bardzo mocno przeżywa rewolucję kulinarną i gastronomiczną, a wraz z nią odpowiednią zmianę świadomości zdrowego żywienia i diety jako stylu życia. Dzisiaj diety nie są już tymi złymi pomysłami z przeszłości i niesprawdzonymi programami ograniczania kalorii w dziennym menu, ale holistycznymi programami kształcenia – jak odróżniać dobre produkty od złych, w jaki sposób przygotowywać konkretne produkty, jaki przypraw używać. Ale co najważniejsze – odpowiada także na pytania o to, dlaczego człowiek powinien jeść w taki a nie inny sposób, te a nie inne produkty. Przejście na takie patrzenie i myślenie o jedzeniu jest pierwszym krokiem do szczęśliwszego, zdrowszego i bardziej harmonijnego satysfakcjonującego życia, ale równie istotne jest zrobienie drugiego kroku. Polega on na zwiększeniu własnej aktywności fizycznej i bardziej aktywne gospodarowanie własnym prywatnym czasem, tak aby służył on do samodoskonalenia.

Elementem nieodłącznym takiego dążenia do bycia jeszcze lepszym, sprawniejszym mentalnie oraz zdrowszym fizycznie, świadomym swojego ciała oraz otoczenia – jest uprawianie sportu. Nie profesjonalne i zawodowe, ale dopasowane do możliwości konkretnego organizmu, przebywanie w miarę możliwości na świeżym powietrzu i rozwijanie się poprzez rekreację i wysiłek fizyczny. Uszlachetnienie człowieka w procesie treningowym jest oczywiste, ale wcale nie musi to być bardzo ciężki trening. Niekiedy samodzielnie planowany rozwój osobisty i stopniowo zwiększane obciążenia lub wydłużanie trasy biegowej, wystarczą do spełnienia najistotniejszego kryterium samorozwoju. Satysfakcja i spełnienie wynikające z przełamywania własnych barier, w bieganiu bywa silniejsze niż w jakimkolwiek innym sporcie. Naturalnie ze względu na predyspozycje fizyczne lub przyzwyczajenia, rowery również mogą do tego służyć, ale jazda na rowerze często bywa dość rekreacyjna i mocno turystyczna. Bieganie natomiast praktycznie zawsze, bez względu na konkretny dystans czy tempo – stanowi dla samego biegacza nieodłączną walkę z własnymi słabościami, poznawanie najmniejszych detali o sobie i swoim organizmie. Ma więc wyjątkowe znacznie z punktu widzenia uświadamiania społeczeństwa i jednostek o tym, co dla nich dobre i pożądane.

Problemem dla praktycznie każdego amatora, który wcześniej nie miał do czynienia z bieganiem ani żadnym innym sportem, jest dopasowanie odpowiedniego programu treningowego do własnych możliwości. Internet i inne wydawnictwa publikowane online oraz w prasie, magazynach czy telewizji, służą radami na temat nie tylko samych dystansów czy treningów interwałowych. Z programów i materiałów informacyjnych dla biegaczy, a jest ich coraz więcej, dowiedzieć można się także bardzo wiele o samych podstawach, jak sposób biegania, ułożenia stopy czy sam ruch biegacza, prawidłowa postawa. Istotne w każdym treningu, zaś w szczególności wśród osób rozpoczynających przygodę z bieganiem, jest prawidłowe nabranie nawyków odpowiedniej rozgrzewki, ale także prowadzenie właściwego rozciągania bezpośrednio po biegu. Dostosowanie diety czy wybranie stosownych odżywek, posiłków i przekąsek na wypadek treningu czy dnia między treningami – także stanowi nieodłączny element wiedzy, którą prędzej czy później powinien posiąść nawet całkowity amator.