Moda na zdrowe życie w biegu

Zdrowe życie i dbanie o siebie stało się w ostatnich latach modniejsze niż kiedykolwiek. W wielu kręgach można nawet mówić o pewnej presji i obowiązku dbania o siebie – ignorowanie oczywistej wiedzy o racjonalnym żywieniu czy aktywnym życiu i łamanie wszystkich reguł harmonijnego życia, odbierane jest jako przykład skrajnej głupoty. Większość z chorób, nawet tych najpoważniejszych i leczonych chemią czy operacjami – można uniknąć lub wyeliminować z organizmu zawczasu, odpowiednio się detoksykując, zmieniając dietę, wprowadzając więcej naturalnych składników prozdrowotnych i odżywczych dla komórek ciała. Świadomość mądrego, harmonijnego życia w zgodzie z otoczeniem, samym sobą i zdrowiem – staje się coraz powszechniejsza i nie brakuje już osób, które typowo amatorsko podchodzą do kwestii diet czy uprawiania sportu, ale zachęcają mimo wszystko całe swoje bliższe i dalsze otoczenie do tego, aby także zmieniło swoje podejście. W efekcie dzisiaj widać nie tylko na ulicach Polski, wielkie społeczne poruszenie – masową akcję zachęcania do aktywniejszego i dużo zdrowszego, a przede wszystkim bardziej świadomego życia.

Oczywiście nie zmieniła się cała rzeczywistość, w której przyszło przeciętnemu człowiekowi funkcjonować, a rzeczy której do tej pory odciągały go od zdrowia, nadal pozostają w jego bliskim otoczeniu. Pokusy jak fast-foody i szybka, mocno przetworzona żywność dosmakowana różnymi sztucznymi dodatkami, wciąż stanowią największe zagrożenie dla zdrowia i spokoju ducha, samopoczucia. Sama dieta od zawsze stanowiła cel sam w sobie, ale dopiero w połączeniu z bardziej aktywnym życiem, przynosi oczekiwane rezultaty. O ile oczywiście nie jest to jakaś ułudna lub fałszywa dieta, których w swoim czasie było całe roje, a magazyny i inne media prześcigały się w publikowaniu różnych, czasami zagrażających zdrowiu, programów odchudzających dla widzów i czytelników.

Dieta to przede wszystkim sposób myślenia o jedzeniu i odpowiednie, znormalizowane odżywianie się w bardzo regularnych odstępach i ilościach. Najważniejsze jest zrozumienie, jak konkretne jedzenie wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie, koncentrację, energetykę, metabolizm, by przekonać każdego świadomego konsumenta, by sięgał w sklepie tylko po odpowiednie produkty. Trzeba rozumieć, czego oraz dlaczego potrzebuje organizm i które składniki pokarmowe jak obrabiane, dostarczają ich najwięcej. Ta wiedza w połączeniu z dawkowaniem sobie odpowiednich porcji w odpowiednich momencie dnia – z pewnością wystarczy do tego, aby każdego człowieka życie pchnąć na zupełnie nowe szlaki.

Włączenie aktywności fizycznej

Sama przemiana psychologiczna jaka musi nastąpić w życiu prawie każdego, kto po latach złego odżywiania chce nagle wejść w pozytywny reżim żywieniowy, to już wielki sukces. To w większości przypadków prawdziwa mentalna rewolucja, jaka dokonuje się za sprawą uświadomienia sobie przeważnie, jak wiele życia w jak głupi sposób zostało zmarnotrawionych, tylko przez złe żywienie. Nie we wszystkich przypadkach konieczne jest do tego celu włączenie aktywności fizycznej. Nie zawsze też osoby z problemami z nadwagą unikały do tej pory uprawiania amatorskiego sportu. Każdy przypadek jest bardzo indywidualny, ale globalny konsensus jest jednak taki, aby starać się połączyć jedną przemianę – typowo duchową, z tą drugą, bardziej zewnętrzną. Tylko w ten sposób osiągnąć można pełną satysfakcję z bogatego życia uczuciowego i fizycznego, całkowicie zrozumieć swoje własne potrzeby i możliwości umysłu oraz ciała. Taka holistyczna wizja ludzkiego życia jako niesamowitego daru, w ramach którego każdy człowiek zobowiązany jest do jak najpełniejszego poświęcenia się samodoskonaleniu i poszerzaniu świadomości, może nie jest powszechna i nie każdemu trenującemu lub odchudzającemu się człowiekowi przemawia do wyobraźni. Ci jednak, którzy w takiej wizji znajdą poniekąd motywację i jasny drogowskaz, do czego powinni dążyć – mają w prowadzeniu własnej przemiany duże ułatwienie. I jeśli zdecydują się dodatkowo na uzupełnienie diety o większe zaktywizowanie się w kwestiach rekreacji i sportu, z pewnością odniosą poszerzony sukces.

Bieganie amatorskie dla zdrowia

Decydując się na rozpoczęcie czynnego uprawiania sportu, warto bardzo dokładnie i szczerze odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Pierwsze i najbardziej oczywiste dotyczy naszego dotychczasowego stopnia zaangażowania w uprawianie sportu i ewentualnej kondycji, umiejętności i predyspozycji fizycznych. Osoby, które w wieku trzydziestu i więcej lat decydują się tak naprawdę po raz pierwszy w swoim życiu na podjęcie jakiegokolwiek poważniejszego wysiłku fizycznego i to regularnie – powinny koniecznie poczytać więcej na ten temat, poradzić się trenera personalnego a nawet udać się na odpowiednie badania czy konsultacje lekarskie. Jest to szczególnie zalecane tym, którzy zamierzają po raz pierwszy w życiu rozpocząć swoją przygodę z bieganiem i mają w planach zwyczajne kupienie butów i rozpoczęcie pierwszych biegów – może się to skończyć niestety fatalnie, dlatego szczególnie przyszłych biegaczy amatorów warto uczulać na konieczność przeprowadzenia stosownych badań u lekarza rodzinnego.

W zupełnie innej sytuacji będą naturalnie te osoby, które z jakiegoś powodu przerwały uprawianie sportu, ale w przeszłości miały do czynienia raczej z dość licznymi aktywnościami fizycznymi. Podobnie jak ci, którzy kiedyś uprawiali sport zawodowo, ale skończyli z profesjonalną karierą na rzecz edukacji czy innych rozwiązań życiowych i zawodowych, ale nadal amatorsko uprawiają bieganie czy jazdę na rowerze. W przypadku takich osób zrobienie podstawowych badań krwi i serca z pewnością nie zaszkodzi, ale osoby te mają wyższy próg tlenowy, lepszą kondycję i przeważnie mocniejszy szkielet, dzięki czemu już mają o wiele bezpieczniejszy start w jakiegokolwiek trenowanie.

Bieganie czy jazda na rowerze to jedne z częściej wybieranych dyscyplin sportu, o czym świadczy popularność i liczebność biegaczy oraz rowerzystów na rozlicznych placach rekreacyjnych czy sportowych miastach, a także kluczowych traktach i szlakach uprawiania sportu. Miasta zmieniają się w ostatnich latach nie do poznania, bardzo wiele inwestując w tereny zielone, ścieżki rowerowe, siłownie outdoor i place do rozgrzewek czy bieżnie dla biegaczy. Wszystko po to, aby osoby decydujące się z sezonu na sezon coraz bardziej masowo biegać, miały po prosty miejsce do tego, aby robić to bezpiecznie i komfortowo. Poprawa infrastruktury rekreacyjnej i sportowej w mieście to nieodłączny element tworzenia zainteresowania zdrowym stylem życia i aktywnością fizyczną.