Woda dla biegacza

Nawet początkujący biegacze wiedzą, że uzupełnianie płynów w trakcie wysiłku fizycznego jest niemalże obowiązkiem. Szczególnie ważne jest to w przypadku aury letniej i wysokich temperatur, ale nawet, gdy trenujemy jesienią i zimą picie wody jest nadal bardzo ważne.
Zasadnicze pytanie, jakie stawiają przed sobą biegacze brzmi: po jaką wodę sięgać, aby sięgać dobrze. Rzadko kiedy w sklepach, sięgając po butelkę czy zgrzewkę, zadajemy sobie trud zweryfikowania zawartości etykietki. Najczęściej w sklepowym wózku ląduje pierwsza lepsza butelka. Klienci sugerują się ceną, etykietką, marketingiem i marką samej wody. Tymczasem to właśnie informacje zawarte na etykiecie, a nie sama szata graficzna, powinna być wyznacznikiem i decydującym aspektem naszego wyboru.
Samych naturalnych wód mineralnych w Polsce jest w Polsce ponad setka. Są bardzo różne, o różnej zawartości, różnym działaniu, łatwo dostępne, choć w różnych sieciach sklepowych różne.
Przede wszystkim nie każda woda to woda mineralna. Na półkach znajdziemy prawdziwy ogrom wód źródlanych. To butelkowana podziemna, czysta pierwotnie woda. Zasadniczo nie różni się swoim działaniem oraz składem od zwykłej „kranówki”. Jednak różni się od wody, którą mamy w naszych kranach, ponieważ ta druga musi przejść szereg procesów chemicznych, chociażby takich jak chlorowanie czy uzdatnianie, aby nadawała się do spożycia i gotowania.
Woda źródlana zaś jest już pierwotnie czysta, stanowi zatem dobry zamiennik kranówki w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do wody bieżącej bądź nie wzbudza ona zaufania. Nie należy jej zatem traktować jako źródła minerałów, gdyż takowego nie stanowi. Zastępuje raczej popularną „kranówkę” doskonale pełniąc funkcję wody pitnej.
Kolejna jest woda mineralna – również wydobywana z wnętrza ziemi, także pierwotnie czysta. Od wody źródlanej wyróżnia ją zawartość składników mineralnych, których obecność w wodzie przekłada się w bezpośredni sposób na funkcjonowanie organizmu oraz nasze zdrowie. Zawartość składników mineralnych jest także ważna dla biegaczy, gdyż to właśnie woda mineralna pozwala odzyskać cenne minerały utracone wskutek wysiłku fizycznego.
Wody mineralne dostępne na sklepowych półkach mają różną zawartość składników mineralnych – warto zatem czytać etykiety, aby sprawdzić, jaki wpływ będą wywierać na nasz organizm. Woda sama w sobie może bowiem nie mieć żadnego prozdrowotnego oddziaływania na ludzki organizm. Skład sprawdzać należy koniecznie, ponieważ ze względu na zmianę przepisów prawnych doszło do pomieszania pojęć i napis na butelce, że „woda mineralna” niekoniecznie mineralną być musi.
W zależności od zawartości składników mineralnych wyróżniamy wody bardzo niskozmineralizowane (o zawartości składników do 50 mg/l) oraz niskozmineralizowane (do 500 mg/l), następnie średniozmineralizowane (zawierające od 500 do 1500 mg składników mineralnych na litr) oraz wysokozmineralizowane (ponad 1500 mg/l).
Na co dzień najlepiej sięgać po wody nisko- i średniozmineralizowane. Po wody wyróżniające się bardzo wysoką zawartością minerałów warto sięgać sporadycznie, by uzupełnić ewentualne niedobory minerałów w codziennej diecie. Sprawdzą się one, oczywiście, przy intensywnych treningach i szczególnie intensywnych wysiłkach.
Szczególną kategorią wód butelkowanych są wody lecznicze. Jak sama nazwa wskazuje, na rynku wód wyróżniają się one wysoką zawartością składników mających niebagatelny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Z reguły jest to bardzo wysoka zawartość różnych składników (powyżej 1000 mg w litrze płynu) lub spora dominacja jednego składnika, który ma szczególny wpływ na organizm. W zależności od składnika dominującego wody lecznicze podzielić można na wody: żelaziste, jodowe, siarczkowe, fluorkowe, krzemowe, kwasowęglowe… Nie można jednak wody mianować wodą leczniczą samodzielnie. Powinno być to potwierdzone odpowiednimi badaniami, które potwierdzą jej właściwości lecznicze.
Wód leczniczych nie należy pić bez uzgodnienia z lekarzem. Nie można także spożywać nieograniczonych ilości: w tym przypadku bowiem nadmiaru wody organizm się nie pozbywa. Dawkowanie i rodzaj wody powinno być dopasowane do konkretnej dolegliwości, w razie potrzeby w postaci rozcieńczonej.
Osobom aktywnym fizycznie poleca się wody mineralne, nisko- i średniozmineralizowane. Sportowcy z reguły sięgają po wodę niegazowaną, choć wody lekko-, średnio- i mocno gazowane nie są zabronione. Zawartość dwutlenku węgla niekorzystnie wpływa tylko na osoby cierpiące na problemy żołądkowe oraz na często nawracające stany zapalne gardła.