Dlaczego lepiej biegać na dworze, niż na bieżni?

W naszym kraju coraz więcej osób przekonuje się do aktywnego spędzania czasu. Polacy i Polki zaczynają doskonale rozumieć, że bez odpowiedniej dawki ruchu nie jest możliwe posiadanie szczupłej i smukłej sylwetki. Na pewno każdy z Was ma w najbliższym otoczeniu co najmniej kilka osób, które zawsze imponowały właściwym wyglądem, ale rodzaj pracy sprawił, że to już stanowi przeszłość. Największe zagrożenie dla naszej wagi stanowi właśnie brak ruchu i siedzący tryb wykonywania codziennych zajęć. Na szczęście mnóstwo osób zdaje sobie sprawę, że można z tym walczyć. Jedną z opcji jest bieganie. Taka aktywność fizyczna pomaga nie tylko uporać się z niechcianymi kilogramami, ale również sprzyja w rywalizacji o nasze zdrowie. Wiele osób zastanawia się jednak czy lepiej biegać na dworze (ewentualnie polu) czy lepiej robić to na siłowni przy użyciu bieżni.
Uważamy, że zdecydowanie lepiej biegać jest na dworze. Dlaczego? Jest co najmniej kilka powodów. Bieganie na świeżym powietrzu to zdecydowanie lepsza opcja, ponieważ nasz mózg będzie o wiele bardziej dotleniony. Dzięki temu, będziemy czuć się znacznie lepiej po przebiegnięciu określonej dawki kilometrów. Na wiele osób bieganie w taki właśnie sposób działa niczym dobra kawa. Szczególnie wtedy, kiedy decydują się na bieganie zaraz z rana. Dotlenienie mózgu i mięśni przyczynia się do tego, że taka forma treningu jest bardzo efektywna. Nie może zatem dziwić, że najlepsi na świecie sportowcy zdecydowanie bardziej wolą biegać w ten sposób, niż na bieżni. Oczywiście, są sytuacje, kiedy nie ma innego wyjścia. Może się tak zdarzyć, na przykład, w czasie bardzo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Wtedy bieganie na polu może przyczynić się do kontuzji czy przeziębienia. Jeśli jednak warunki atmosferyczne sprzyjają, to trzeba koniecznie z nich skorzystać.
Trzeba też podkreślić, że bieganie na świeżym powietrzu jest zdecydowanie bardziej efektywne. Jeśli zdecydowaliście się na taką formę aktywności fizycznej, to coś musiało być tego powodem. Zazwyczaj była to chęć zadbania o własną sylwetkę i zdrowie. Musicie zatem wiedzieć, że wykonywanie tych zadań na powietrzu jest znacznie bardziej skuteczne i pomaga w szybszym uzyskaniu satysfakcjonujących rezultatów. Dlaczego tak się dzieje? Bieganie po dworze jest trudniejszą opcją. Jeśli zaś jest coś trudniejsze, to zazwyczaj wiąże się też z lepszymi skutkami. Tak też jest i w tym przypadku. Biegacz musi włożyć o wiele więcej wysiłku, aby zachować odpowiednie tempo. Na bieżni można ustawić właściwą prędkość i w ogóle nie przejmować się interwałami. Tutaj jest pod tym względem trudniej, ale to przekłada się na znacznie lepsze efekty treningowe.
Poza tym, na dworze trzeba też zmagać się z oporami powietrza czy zbyt dużą temperaturą. Na siłowni zazwyczaj jest wszystko odpowiednio ustawione, co znacznie ułatwia pokonywanie kolejnych kilometrów. Coś jednak za coś – jest łatwiej, ale efekty są mniejsze. Dużo lepsze warunki atmosferyczne, z jakimi musimy mierzyć się na zwykłej bieżni, powodują też, że zazwyczaj spalamy … około 200 kalorii mniej, niż w czasie zwykłego biegu na dworze. Jest to bardzo proste do wytłumaczenia. Osoby aktywne fizycznie muszą włożyć o wiele mniej wysiłku, aby przebiec, na przykład, 10 kilometrów na siłowni. Na dworze trzeba znacznie bardziej postarać się, co oczywiście przekłada się na większą liczbę spalonych kalorii. Jest to szczególnie ważne dla wszystkich tych osób, które wybrały bieganie po to, aby uporać się z niechcianymi kilogramami.
Niektórzy też decydują się uprawiać jogging, aby wzmocnić swoją odporność. To prawda – jeśli będziecie systematycznie pokonywać kolejne kilometry, to Wasz układ immunologiczny powinien pracować znacznie lepiej. Biegając na bieżni nie nabędziecie nigdy tej cechy, ponieważ będziecie przebywać w perfekcyjnych warunkach. Warto też dodać, że badania potwierdzają, że wykonywanie biegu na bieżni sprzyja bólom głowy, pleców czy stawów. Wszystko przez to, że jej użytkownicy nie poruszają się z odpowiednią techniką.