Śniadanie biegacza


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/npro14/domains/polskanabiegowki.pl/public_html/swl/links.php on line 215

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/npro14/domains/polskanabiegowki.pl/public_html/swl/links.php on line 216

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/npro14/domains/polskanabiegowki.pl/public_html/swl/links.php on line 216

Trening biegowy nie może odbywać się kosztem prawidłowego sposobu odżywiania się. Trening biegowy jest ciężki, organizm biegacza potrzebuje więc dużej ilości energii, aby tej ciężkiej pracy podołać.

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem zapominają, że w treningu biegowym bardzo ważne jest śniadanie biegacza. Nikt, kto decyduje się na bieganie nie może zrezygnować z bardzo ważnego posiłku, którym jest śniadanie biegacza. Jeżeli zrezygnujemy ze zjedzenia śniadania, nasz organizm bardzo szybko się zmęczy, bieg z przyjemności stanie się katorgą.

Śniadanie biegacza powinno dostarczyć organizmowi dużo energii potrzebnej przy zwiększonym wysiłku. Śniadanie biegacza powinno składać się przede wszystkim z węglowodanów, które są bardzo dobrym źródłem energii. Śniadanie biegacza może zawierać produkty, które są bogate w węglowodany proste i złożone. Węglowodany dostarczają energii najszybciej, stąd śniadanie biegacza powinno zawierać przykładowo porcję płatków owsianych, owoce, a nawet słodycze. Wśród owoców dodawanych do płatków owsianych koniecznie powinien znaleźć się banan, który dostarcza bardzo wiele potasu. Zamiast płatków owsianych można jeść pszenny chleb lub pszenne bułki. Dzięki zawartym w białym pieczywie węglowodanom organizm będzie miał wystarczająco dużo energii potrzebnej w czasie biegu. Do owsianki warto dodać rodzynki i miód, które są dodatkowym źródłem węglowodanów. Zamiennie zamiast płatków owsianych możemy użyć płatków kukurydzianych, czy kaszy jaglanej. Owoców nie należy dodawać zbyt dużo, aby nie spowodowały problemów żołądkowych. Zamiast owoców świeżych do płatków można dodać trochę owoców suszonych. Dodatkowo warto dostarczyć także białka. Płatki owsiane, kukurydziane lub kaszę jaglaną można więc ugotować na mleku lub zjeść je z jogurtem.

Śniadanie najlepiej jest zjeść około godziny przed bieganiem. Tyle czasu organizm potrzebuje na przetrawienie pokarmu i zamianę go na energię. Także po zakończeniu biegu koniecznie trzeba pomyśleć o zjedzeniu racjonalnego posiłku. Bieg wymaga dużego wysiłku, po jego zakończeniu trzeba więc uzupełnić niedobory węglowodanów, białka i minerałów. Musi to być posiłek, który uwzględni te trzy grupy składników odżywczych. Posiłek może zawierać jajka, wędlinę, ser, trochę owoców. Jako posiłek po bieganiu polecane są także koktajle mleczno-owocowe.

Osoby prowadzące treningi biegowe absolutnie nie mogą rezygnować z jedzenia śniadania. Pominięcie śniadania sprawi, że zabraknie nam sił na bieganie. Czasem brakuje nam czasu na przygotowanie śniadania, podejmujemy więc decyzję, że zjemy je po zakończeniu treningu. Rozwiązanie tej kwestii jest bardzo proste, nie musimy wcale wstawać dużo wcześniej, aby przygotować sobie pełnowartościowe śniadanie. Śniadanie, a przynajmniej jego część można po prostu przygotowywać wieczorem. Rano będzie na nas czekało gotowe śniadanie.

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia dla wszystkich, szczególnie zaś dla biegaczy, gdyż musi dostarczyć spora energii.